Současnost u JSDH a SDH Osvětimany

V současné době je zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů našeho městyse zásahovou jednotkou kategorie JPO III/1, působící v katastru Osvětiman, ale i okolních obcí (Medlovice, Vřesovice, Újezdec, Hostějov). Zásahová jednotka k dnešnímu dni čítá 20 členů. V roce 2014 byla přeřazena k naší jednotce automobilová cisterna TATRA 815 z výcvikového střediska z Brna, která nahradila již nevyhovující a dosluhující Škodu 706 RTHP, jenž do této doby jednotce sloužila. Výjezduschopnosti jednotky od roku 2018 pomáhá dopravní automobil Ford Transit, který ve výjezdu doplnila v roce 2019 nová cisterna MAN.

Od roku 2019 je zásahová jednotka zařazena do programu First Responder, kdy je jednotka vysílána záchrannou službou k pomoci při náhlých zástavách srdce pomocí AED (defibrilátoru).

Dalším neméně důležitým vybavením jednotky jsou dýchací přístroje, motorová pila, plovoucí čerpadlo, elektrocentrála, osvětlení, atp.Zásahová jednotka je plně připravena pomáhat občanům našim i okolních vesnic nejen při požárech, ale i při živelných pohromách, větrných smrštích, povodních a jiných nenadálých okolnostech.

V rámci zkvalitnění teoretických i praktických znalostí hasiči absolvují během roku součinnostní výcvik v Uherském Hradišti, několik školení na hasičské zbrojnici velitelem jednotky, výcvik první pomoci v Žeravicích, v létě absolvují výkonnostní testy jednotky zvané "TFA" na koupališti a taktické cvičení jednotky.

Celkový počet členů SDH je k dnešnímu dni 47. V roce 2010 bylo vytvořeno ženské družstvo hasiček, které se od té doby snaží na poli sportovním, tedy při závodech v požárním sportu. V požárním sportu nezahálí ani muži, kteří jsou dle situace schopni poskládat dokonce dvě mužstva. V rámci okrsku se tato družstva umisťují na prvních místech, což vypovídá o vysoké kvalitě našich hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Osvětimany se také účastní a pomáhá při dětských dnech v Osvětimanech a Vřesovicích, traktoriádě, lampionovém průvodu, zúčastňuje se i pořádá Okrskové závody v požárním sportu. Oblíbenou akcí je Netradiční hasičská olympiáda v Hýslích. Hasiči přebrali (po zrušení povinné vojenské služby) každoroční milou povinnost stavění máje a pořádají sběr starého železa. Od roku 2014 pořádají hasiči v lednu úspěšný Hasičský bál.

V roce 2013 proběhla generální oprava budovy hasičské zbrojnice č.p. 43, při které bylo provedeno zateplení budovy, výměna oken, přístavba sociálního zařízení a zanedlouho následovalo vybavení interiéru zasedací místnosti. V rámci rekonstrukce vnějšího pláště zastupitelstvo posvětilo i výrobu repliku sochy sv. Floriána, jež byla instalována na původním pískovcovém podstavci zničené sochy a přesunuta před budovu hasičské zbrojnice. V říjnu téhož roku, byla socha společně s opravenou hasičskou zbrojnicí, vysvěcena otcem Antonem Kasanem.

Vytvořte si s Mozello web nebo e-shop.

Rychle, snadno a bez programování.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti