Současnost u SDH Osvětimany

V současné době je zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů našeho městyse zásahovou jednotkou kategorie JPO III/1, působící v katastru Osvětiman, ale i okolních obcí (Medlovice, Vřesovice, Újezdec, Hostějov). Zásahová jednotka k dnešnímu dni čítá 20 členů. V roce 2014 byla přeřazena k naší jednotce automobilová cisterna TATRA 815 z výcvikového střediska z Brna, která nahradila již nevyhovující a dosluhující Škodu 706 RTO, jenž do této doby jednotce sloužila. Výjezduschopnosti jednotky od roku 2018 pomáhá dopravní automobil Ford Transit.

Od roku 2019 je zásahová jednotka zařazena do programu First responder, kdy je jednotka vysílána záchrannou službou k pomoci při náhlých zástavách srdce pomocí AED (defibrilátoru).

Dalším neméně důležitým vybavením jednotky jsou dýchací přístroje, motorová pila, plovoucí čerpadlo, elektrocentrála, osvětlení, atp.Zásahová jednotka je plně připravena pomáhat občanům našim i okolních vesnic nejen při požárech, ale i při živelných pohromách, větrných smrštích, povodních a jiných nenadálých okolnostech.

V rámci zkvalitnění teoretických i praktických znalostí hasiči absolvují během roku součinnostní výcvik v Uherském Hradišti, několik školení na hasičské zbrojnici velitelem jednotky, výcvik první pomoci v Žeravicích, v létě absolvují výkonnostní testy jednotky zvané TFA na koupališti a taktické cvičení jednotky.

Celkový počet členů SDH je k dnešnímu dni 47. V roce 2010 bylo vytvořeno ženské družstvo hasiček, které se od té doby snaží na poli sportovním, tedy při závodech v požárním sportu. V požárním sportu nezahálí ani muži, kteří jsou dle situace schopni poskládat dokonce dvě mužstva. V rámci okrsku se tato družstva umisťují na prvních místech, což vypovídá o vysoké kvalitě našich hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Osvětimany se také účastní a pomáhá při dětských dnech v Osvětimanech a Vřesovicích, traktoriádě, lampionovém průvodu, zúčastňuje se i pořádá Okrskové závody v požárním sportu. Oblíbenou akcí je Netradiční hasičská olympiáda v Hýslích. Hasiči přebrali (po zrušení povinné vojenské služby) každoroční milou povinnost stavění máje a pořádají sběr starého železa. Od roku 2014 pořádají hasiči v lednu úspěšný Hasičský bál.

V roce 2013 proběhla generální oprava budovy hasičské zbrojnice č.p. 43, při které bylo provedeno zateplení budovy, výměna oken, přístavba sociálního zařízení a zanedlouho následovalo vybavení interiéru zasedací místnosti. V rámci rekonstrukce vnějšího pláště zastupitelstvo posvětilo i výrobu repliku sochy sv. Floriána, jež byla instalována na původním pískovcovém podstavci zničené sochy a přesunuta před budovu hasičské zbrojnice. V říjnu téhož roku, byla socha společně s opravenou hasičskou zbrojnicí, vysvěcena otcem Antonem Kasanem.

Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tworbu webů na světě.

.